שווקי ארבעת המינים

בדיוק עכשיו, באמצע חודש תשרי, רק ימים מעטים לאחר תחילת השנה העברית, ניתן להתפעל מאחד מהמחזות היפים שהתפתחו בארץ בשנים האחרונות. שוקי ארבעת המינים בירושלים, בבני ברק, תל אביב ואפילו בראש העין. מזמינים כל אדם, באשר הוא. לבוא ולהסתובב בהם וליהנות מאווירה מאוד מיוחדת. כאמור ניתן למצוא שווקים כאלה בערים הגדולות אבל גם צריך לדעת איפה למצוא אותם.
בירושלים, מומלץ לשם שינוי לבקר בשכונת מאה שערים ובשוק מחנהיודה (מחנה יהודה). יש גם שוק מעניין בבני ברק ברחוב רבי עקיבא ועוד אחד שלדעתי שווה בהחלט, נמצא בראש העין במרכז המסחרי הישן. ליד המזרקה.
גם תל אביב תובב”א, לא נשארת מאחור ובשנים האחרונות השוק בכיכר רבין תופס בהחלט אף הוא מקום של כבוד.
זה לגמרי לא נדיר למצוא שם מסתובבים בין הדוכנים, חבר’ה חילונים גמורים. אלה מתערבבים אלה באלה ונראים יחד, מקשה אחת. אני חושב שזה הרעיון היפה ב”ארבעת המינים”. יש לולב שיש בו טעם אך אין ריח ויש הדס שיש בו ריח אך אין בו טעם. כך גם עם ישראל. יש מאלה ויש מאלה. יפה בעיני לעקוב אחר הקהל הדתי שמגיע למקומות האלה כדי לרכוש ”סט” מהודר, ככל שידו משגת. אנחנו החילונים נהנים מ”חוויה אנתרופולוגית”, שוק צבעוני מגניב, תוסס ומלבב נפש. בשווקים כאלה, ניתן למצוא סחורה מגוונת ומחולקת לפי מה שמקובל בין העדות והזרמים השונים. כמובן שכל עדה והאתרוגים והלולבים שלה. כנראה ומהסיבה הזאת יש גם ”שוק פרוע” של כשרויות, בהתאם לביקוש.
בדרך כלל מי שגונב את ההצגה בשוק זה האתרוג בכלל, והאתרוג התימני בפרט, עליו אמר החזון א”יש: אין יותר כשר מאתרוג תימני”. קל להבחין באתרוג כזה, הוא פשוט גדול. ענק. בגמרא במסכת סוכה דף ל”ו מסופר על רבי עקיבא שנשא על כתפו אתרוג ענק לבית הכנסת. כנראה היה לו אתרוג תימני, מהודר במיוחד. לגבי מחירים, אין המקום מתיימר להמליץ או לתת דין על הכלל, אבל מסתבר שחלק גדול מהמוכרים בשוק ארבעת המינים הם ח’אפרים וכמו בכל מקום בארעא דקדישא, (בארץ הקודש), גם כאן, יש כאלה שמחפשים לעשות כסף קל ומהיר. ובשביל זה גם לא יהססו למכור סחורה פגומה, כזאת שיש לה כשרות מפוקפקת אם בכלל.
מנגד ישנם סוחרים ”טובים” שמוכרים סחורה ראויה אבל במחיר מופקע. לא ברור למה? אולי בגלל המוניטין והכשרויות המהודרות של הסחורה שלהם או בגלל שיש מי שמוכן לשלם.