עמק החולה

ידעה חסידה מועדה?!

אומרים על החסידות שהן יודעות מועדן. למה בדיוק הכוונה? ובכן… גם השנה כבכל שנה, חוזרות החסידות לעמק שלנו. (עמק החולה בגליל העליון).
לפני כמה ימים נתקלתי בלהקה גדולה של חסידות ותהיתי לעצמי האם זה אומר שעכשיו הגיחו לעולם היפה שלנו עשרות או מאות זאטוטים קטנים? למה החסידה מזוהה עם הולדת תינוקות ואיך מסתכלים על בעלות הכנף המגודלות הללו, ”בעין יהודאית”?
הלכתי ותרתי אחר המקור. בואו נראה, איך התייחסו אבותינו לעוף המוזר הזה, מה מקור השם ומה הוא מסמל? המקור הראשון שבחרתי מופיע בספר איוב, פרק ל”ט, (י”ג), שם החסידה מוזכרת כסמל לתעופה, “אם אברה חסידה ונצה”. במקור אחר היא גם מתוארת כבעלת מוטת כנפיים מרשימה שבעזרתה היא מסוגלת לדאות בעזרת זרמי האוויר: ”ואשא עיניי וארא והנה שתים נשים יוצאות ורוח בכנפיהם ולהנה כנפים ככנפי החסידה ותשאנה את-האיפה בין הארץ ובין השמים” (זכריה ה’ ט’).

החסידה על פי הנביא ירמיה היא עוף נודד, אך בניגוד לעופות אחרים ניחנה בתכונה אנושית כמו ידיעה כמו שכתוב: ” גם חסידה בשמיים ידעה מועדיה” תכונה כזאת להזכיר לכם הייתה שייכת לאדם בגן העדן אחרי שהוא טעם מעץ הדעת וידע את חווה…. אז מי אמר שחסידה, לא ידעה?! היא כן ידעה, ועוד איך, ידעה.

אזכור מעניין נוסף, מופיע בספר תהילים, לפיו אנחנו מבינים שלעתים היא גם מקננת אצלנו בארץ ”אשר שם צפרים יקננו חסידה ברושים ביתה”. (תהילים ק”ד, י”ז). בגמרא במסכת חולין (ס”ג, ע”א) מקשים ושואלים למה נקרא שמה חסידה? ועל כך מייד משיבים, משום שעושה חסידות עם חברותיה.” נו באמת….מה חסד? איך חסידה עושה חסד עם חברותיה? התשובה ה”כאילו” פשוטה, מעידה על צפייה ממושכת בחסידות והבנה עמוקה של המתרחש בעולם הטבע. כי כשרואים חסידה מאכילה את גוזליה עלולים לחשוב שהגוזל שלה מנסה לטרוף אותה. החסידה האם קטנה יותר מהגוזל וזה מבלבל. איך גוזל גדול יותר מאמא שלו?  והתשובה נעוצה בזה שחסידות ממשיכות להאכיל את הגוזלים מספר שבועות לאחר הפריחה מהקן. החסידות הצעירות (נשמע טוב, לא?)נראות גדולות מהוריהם בגלל הצטברות מאגרי שומן ולכן גם מתקבל הרושם של צעיר המאכיל בוגר.

צפו ב”מתקפת” חסידות על עמק החולה (צילום מ-2013)

אגב, האמונה שהצעירים מאכילים את הבוגרים גרמה לכך שביוון נקרא החוק שחייב את האזרחים לתמוך בהוריהם על שם החסידה. החסידה נקראת ביוונית Pelagros (שחור-לבן) ואילו החוק נקרא Pelagonia. החסידה שלנו מזוהה גם עם המיתוס של הבאת עוללים לעולם וזה למה? בגלל שהיא מבשרת את בוא האביב. בעצם מה שקורה… היא חוזרת לאירופה, בכל שנה בסביבות מרץ – אפריל, לאחר 9 חודשי נדודים. חודשים בהם היא מבלה בין היתר, פה. אצלינו! אחרי תשעה ירחים, אחרי ההסתגרות בבתים משך חודשי החורף האירופי קורין כל מיני עניינים ואז באים ילדים לעולם. ככה זה עובד. כבר אמרנו, החסידה ידעה. היא כן ידעה.